Developing Evaluation Criteria for Podcasts

The Association for College and Research Libraries' Information Literacy Competency Standards for Higher Education speak of new challenges for individuals in evaluating and understanding information available through multiple media, such as aural material. However, little has been published discussing specific evaluation criteria for online audio media, specifically podcasts. The purpose of this study is to determine whether or not evaluation criteria used to assess print material transfer to podcasts. The author surveyed eleven library graduate school students and one library graduate professor over a four-week period. Respondents listened to either Nature Podcast or Science Talk and filled out a two-part questionnaire. Analysis of the data demonstrated respondents experienced difficulty in assessing audience, bias/point of view, scope/coverage, and accuracy in podcasts using print evaluation criteria. The results of this study indicate additional research is needed to clearly define evaluation criteria for podcasts.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.