Digital media education for Korean youth

As youth in contemporary societies grow increasingly dependent on digital media, media education has become a policy consideration, particularly in wired parts of the non-Western world. Due to rapid adoption rates, media penetration, and positive attitudes toward new and innovative technologies, Korea presents an ideal test case for understanding the everyday impact of digital media. The purpose of this paper is to examine the national policies and public discourse concerning digital media education in a rapidly growing market. Specifically, this study considers the development of a standardized educational program for youth in Korea. To frame this analysis, we present an overview of the types of digital media education and trends at the national policy level among English-speaking countries. This is supported by a review of literature focusing on the use of digital media among youth, supplemented by current digital media usage statistics among Korean youth and an overview of Korean government policy programs. A case study of Web site analysis is presented to illustrate implications and stimulate discussion regarding educational policy.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.