Kumpi hallitsee – teknologia vai sinä?

Hot
M Updated
 
0.0 (0)
3861   0   1   0   0  
Kumpi hallitsee – teknologia vai sinä?

Tehtävä

Kohderyhmä
  • 13-15-vuotiaat
  • Yli 16-vuotiaat
  • Minä itse
Tavoite
  • Osallisuus, vaikuttaminen ja elämänhallinta
  • Tiedonhaku, tulkinta ja kriittisyys
Tehtävän kesto
Odottaa käyttäjäarvioita
Avainsanat
  • Internet
  • Turvallisuus
  • Yksityisyys
  • Big Data
Lataa aineisto

Tehtävässä tarkastellaan nettiajan teknologian mahdollistamia keinoja valvoa käyttäjiään ja siinä pohditaan myös omia vaikutusmahdollisuuksia itsestä kerättävän tiedon hallitsemiseen. Tehtävä liittyy Digisammon takojat –materiaalin Omaa dataa hallitsemassa -kappaleeseen.

Toiminta

1. Katsokaa yhdessä huoltajille suunnattu Valvova silmä -video. Anna oppilaiden tai ohjattavien pohtia ja keskustella yhdessä: millaisia ajatuksia video herätti? Mitä hyviä ja huonoja puolia teknologian mahdollistamasta valvonnasta löydätte?

2. Pyydä oppilaita tai ohjattavia etsimään netistä tietoa ajankohtaisista tai itselle tutuista aiheista sekä incognito-tilassa (yksityinen selausikkuna) että oletusasetuksilla. Käyttäkää tunnettua hakusivustoa, kuten Googlea tai Yahoo. Incognito- tai yksityisen selaussivun voit valita selaimen asetuksista. Osallistujat voivat pohtia seuraavia kysymyksiä: Poikkeavatko hakutulokset toisistaan kun niitä selataan erilaisten hakuikkunoiden kautta? 
Suositteleeko YouTube sinulle samoja videoita kummassakin selausikkunassa? Tarkastelkaa tuloksia ryhmässä tai pareittain. Pohtikaa, millaisissa tilanteissa yksityisestä selausikkunasta voi olla hyötyä ja onko sen käytöstä jotain haittapuolia.

User reviews

There are no user reviews for this listing.
Ratings
Käytettävyys
Ohjeistuksen selkeys ja ohjaamisen helppous.
Tavoitteellisuus
Kuinka hyvin tehtävä edistää tehtävässä mainittuja mediakasvatuksellisia tavoitteita.
Mielenkiintoisuus
Onnistuuko tehtävä pitämään yllä oppijien mielenkiinnon.
Comments

Vapaasanahaku

Keywords:

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...

Kirjautuminen