The media and the literacies: Media literacy, information literacy, digital literacy.

With the advent of digital technologies, awareness of media is acquiring crucial importance. Media literacy, information literacy and digital literacy are the three most prevailing concepts that focus on a critical approach towards media messages.This article gives an overview of the nature of these literacies, which show both similarities to and differences from each other. The various contexts of their functioning are outlined and additional literacies are mentioned. Especial attention is given to the question of the blurring line between media consumers and producers.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....