Children’s digital storymaking - The negotiated nature of instructional literacy events

Narrative is used in early childhood education to engage children in reading and writing. With the advent of digital technologies, new contexts are created for multimodal ways of narrating. The purpose of this study is to illuminate the relationship between a digital storymaking activity and the stories made in an early years practice. The results show that the children's texts to varying degrees approximate a narrative genre and illustrate how these variations can be understood in terms of how the participants negotiate the task.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....