Exploring the Use of the iPad for Literacy Learning

The goal of this investigation was to explore how a fourth grade teacher could integrate iPads into her literacy instruction to simultaneously teach print-based and digital literacy goals. The teacher used iPads for a three-week period during her literacy instruction and selected apps that provided unique approaches to helping the students meet their literacy learning goals.

An explanation of how to develop lessons that meaningfully integrate iPads is presented, as well as lessons learned from the project. Considerations for integrating tablets, such as the iPad, into literacy instruction are provided.

Because iPads and similar tablets are relatively unexplored as tools for literacy learning, this work may provide a foundation for teachers and leaders making decisions about whether mobile devices such as these can be useful in literacy classrooms.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....
älylelu
Toiminnan tavoitteet Älylelun rakentamisen tavoitteena...
Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen
Mannerheimin Lastensuojeluliiton Mediatehtäviä varhaiskasvatukseen -opas tukee varhaiskasvattajia ja päiväkotien...