The Practice of Inquiry: A Pedagogical ‘Sweet Spot’ for Digital Literacy?

In this article the authors introduce the practice of inquiry and discuss the case for it as a signature pedagogy for digital literacy. The Inquiry Cycle is presented as a summary of important aspects of inquiry. Further, the Practice Profile of Inquiry provides a practical tool, which can be incorporated into everyday classroom practice. Examples from the Digital Literacy in Irish Primary Schools project are presented to show how surface, deep, and implicit structures of curriculum are enacted within an inquiry perspective. The Inquiry Cycle and the Practice Profile of Inquiry offer a means for educators to foster inquiry-based learning while making the best use of new digital media and tools.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.