Challenges to learning and schooling in the digital networked world of the 21st century

This article elaborates on the competencies, often referred to as 21st century competencies, that are needed to be able to live in and contribute to our current (and future) society. We begin by describing, analysing and reflecting on international frameworks describing 21st century competencies, giving special attention to digital literacy as one of the core competencies for the 21st century. This is followed by an analysis of the learning approaches that are considered appropriate for acquiring 21st century competencies, and the specific role of technology in these learning processes. Despite some consensus about what 21st century competencies are and how they can be acquired, results from international studies indicate that teaching strategies for 21st century competencies are often not well implemented in actual educational practice. The reasons for this include a lack of integration of 21st century competencies in curriculum and assessment, insufficient preparation of teachers and the absence of any systematic attention for strategies to adopt at scale innovative teaching and learning practices. The article concludes with a range of specific recommendations for the implementation of 21st century competencies.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.