Building a global community of policymakers, researchers and educators to move education systems into the digital age

The EDUsummIT 2011 aimed to develop (a) recommendations for policy, practice and research that will help educational systems move into the digital age and (b) strategies to build a global community of researchers, policymakers and teachers in the field of Information and Communication Technology (ICT) in Education. Thematic working groups addressed these goals from different perspectives: the learner, the teacher, curriculum and assessment, the structure of schooling, essential conditions for ICT integration and researching IT in education. This special issue reflects the research evidence underpinning the discussions and recommendations of the EDUsummIT thematic working groups.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.