Re‐mixing multimodal resources: multiliteracies and digital production in Norwegian media education

Youngsters are increasingly using digital technologies through participation in informal settings. Schools, however, seem to be struggling with implementing digital technologies into formal school activities. With the impact of digital technologies, media education can be seen as an increasingly important "transactional learning space" between school-based education and leisure activities among youth. Our analysis in this article is grounded in the framework of media learning and multiliteracies, focusing particularly on the re-mixing of available semiotic resources downloaded from the Internet. We are interested in media production as a key defining component of the Norwegian media curriculum, especially how digital media and the Internet create new affordances that affect how students work on creative media production. We analyse interactional data from two school settings and discuss some of the implications of the main findings for broader current issues in Norwegian education, with an emphasis on digital literacy

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.