Multiliteracies: New Pathways into Digital Worlds: New Pathways into Digital Worlds

This investigation describes a theoretical model that considers the way in which learners establish and develop meanings in popular-culture contexts. These contexts have become increasingly sophisticated and multimodal in the digital age. The framework is based around the multiple modes of meaning as proposed by The New London group (2000). It explores the nature of multimodal texts, the multiliteracies learners bring to the texts and the transactional nature of the meanings generated between the two. Such connections enable learners to access new digital worlds. The paper draws on Rosenblatt's transactional theory of the literary work, and Iser's phenomenological approach to reading to inform our understandings of the meaning making processes. It also explores learner engagement when exposed to digital forms of texts and provides a focus on the increased complexity of these processes when learners move away from the more traditional forms of written literary texts.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.