Multiliteracies: New Pathways into Digital Worlds: New Pathways into Digital Worlds

This investigation describes a theoretical model that considers the way in which learners establish and develop meanings in popular-culture contexts. These contexts have become increasingly sophisticated and multimodal in the digital age. The framework is based around the multiple modes of meaning as proposed by The New London group (2000). It explores the nature of multimodal texts, the multiliteracies learners bring to the texts and the transactional nature of the meanings generated between the two. Such connections enable learners to access new digital worlds. The paper draws on Rosenblatt's transactional theory of the literary work, and Iser's phenomenological approach to reading to inform our understandings of the meaning making processes. It also explores learner engagement when exposed to digital forms of texts and provides a focus on the increased complexity of these processes when learners move away from the more traditional forms of written literary texts.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....