Digital Literacy in a Grade 8 Classroom: An E-zine WebQuest

The article discusses the study conducted by a Grade 8 class who participated in a WebQuest on teen e-zines, wherein the ways in which digital literacy mediated young adolescents' literacy learning are explored. Several sections were featured in the WebQuest, including Introduction, Task, Process, Resources, Expectations, Report, Evaluation Rubrics and Grading. The study has two themes, which are The Great Outdoors and Canteen: A Site for Canadian Teens. Results of the study showed that WebQuest was an effective approach with respect to conducting literacy research and for the implementation of multiliteracies pedagogy by teachers designed for young adolescents.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.