A Review of the “Digital Turn” in the New Literacy Studies

Digital communication has transformed literacy practices and assumed great importance in the functioning of workplace, recreational, and community contexts. This article reviews a decade of empirical work of the New Literacy Studies, identifying the shift toward research of digital literacy applications. The article engages with the central theoretical, methodological, and pragmatic challenges in the tradition of New Literacy Studies, while highlighting the distinctive trends in the digital strand. It identifies common patterns across new literacy practices through cross-comparisons of ethnographic research in digital media environments. It examines ways in which this research is taking into account power and pedagogy in normative contexts of literacy learning using the new media. Recommendations are given to strengthen the links between New Literacy Studies research and literacy curriculum, assessment, and accountability in the 21st century.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....