Exploring ‘learning lives’: community, identity, literacy and meaning

Article

Authors
  • Erstad, O.
  • Gilje, Ø.
  • Sefton-Green, J.
  • Vasbø, K.
Year
Journal
This article explores the term ‘learning lives’ by reporting on three research projects conducted by members of the Oslo-based research group TransActions. By stressing the term ‘learning lives’ within a range of social ‘educational’ contexts, the article aims to look at learning within and across different learning sites exploring the positioning and repositioning of learner identity across these different ‘locations’. We emphasise how the individual learner relates to other people and objects, drawing on deeper trajectories or narratives of the self as it exists within and outside the immediate learning contexts. We pay attention to processes occurring between people which we find significant for the individual's identity, literacy and learning. By doing so we hope to make explicit the mobilisation of resources within and across specific contexts, in the ‘learning lives’ of Norwegian youngsters.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.