Sharing personalised stories on iPads: a close look at one parent–child interaction

Article

Authors
  • Kucirkova, N.
  • Messer, D.
  • Sheehy, K.
  • Flewitt, R.
Year
Journal
Little is known about how specific iPad applications affect parent–child story-sharing interactions. This study utilises a case-study approach to provide an insight into the patterns of interaction, which emerge when a mother and her 33-month-old daughter share a self-created, audio-visual ‘iPad story’. Multimodal analysis allowed us to gain insights into the complex interaction patterns orchestrated in this new, personalised story-sharing medium. We found that the app-mediated story-sharing context produced a harmonious and smooth interaction, achieving a coherence that is typical of ‘happy’ oral stories. We suggest that the observed interaction resembles that of experiencing a piece of art, and we highlight the need for a holistic approach to understanding the implications for research and practice of children's interactions during multimedia story sharing.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....