School-context videos in Janus-faced online publicity: Learner-Generated Digital Video Production Going Online

This article reports a case study on sChOOLtv, an online television for primary and secondary schools that aims to bridge the media gap between in-school and out-of-school learning environments. Contrary to its creators’ expectations, the number of published videos has not increased since its establishment. Furthermore, the videos were mostly produced by primary-level students, with few videos released by secondary-level students. The article describes online publishing of learner-generated videos by exploring the views of the students, parents, teachers, and principals. Sixty-seven informants were interviewed, and video production activities and discussions in classrooms were observed. The article discusses the factors hindering adolescents from making and publishing videos. It suggests media encouragement practices to enhance publishing-oriented digital video production in schools.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.