Widening Worlds: Understanding and Teaching New Literacies

New conceptions of literacies and the practices associated with them call for new approaches to preparing teachers to engage students in literacy as a situated social phenomenon. This article describes two teacher educators' engagement in collaborative self-study as we implemented The New Literacies Project to help pre-service teachers expand their conceptions of literacy and their knowledge of how to incorporate new literacies pedagogies into K-6 teaching and learning. We discuss how teacher candidates' conceptions of new literacies and their connections to classroom practice evolved over time, and how our own evolving conception of new literacies influenced ways the project was conceptualized, structured, and supported. The candidates' learning experiences seemed powerful enough to help them expand their conceptions of literacy, including digital literacy, and most were able to talk broadly about implications for classroom teaching and learning. However, many were not able to fully integrate technology and new literacies in their planning. We conclude with suggestions for future research and invite dialog among teacher educators about their own pedagogical challenges and promising approaches to designing authentic learning opportunities.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....