"Thanks for the Assignment!": Digital Stories as a Form of Reflective Practice

Article

Authors
  • Robertson, L.
  • Hughes, J. M.
  • Smith, S.
Year
In this article we examine pre-service teachers’ digital literacy stories and post-assignment reflections for evidence of transformative pedagogy. The language arts course design employs both a new literacies approach (Lankshear & Knobel, 2006) and a multiliteracies pedagogical framework (New London Group, 1996). These frameworks are also applied to help us examine the pre-service teachers’ digital stories and reflections. The data consist of approximately 150 digital stories and written student reflections collected over three years. We are encouraged by the finding that the multimedia nature of the assignment appears to help pre-service teachers construct new understandings of literacies, particularly when the digital stories are shared as part of the adult classroom experience. We conclude that digital stories hold potential to encourage pre-service teachers to think critically about how they were taught relative to the teachers they wish to become.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.