Digital Citizenship in the Afterschool Space: Implications for Education for Sustainable Development

Education for sustainable development (ESD) challenges traditional curricula and formal schooling in important ways. ESD requires systemic thinking, interdisciplinarity and is strengthened through the contributions of all disciplines. As with any transformative societal and technological shift, new questions arise when educators are required to venture into unchartered waters. Research has led to some interesting findings concerning digital literacies in the K-12 classroom. One finding is that a great deal of digital media learning is happening outside the traditional classroom space and is taking place in the afterschool space (Prensky, 2010). Understanding the nature of learning in the afterschool space and bridging the current divide between formal schooling and the learning happening online is critical to the establishment of core ESD values and skills, namely ethical online communities and the development of respectful, tolerant global digital citizens.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.