Digital Citizenship in the Afterschool Space: Implications for Education for Sustainable Development

Education for sustainable development (ESD) challenges traditional curricula and formal schooling in important ways. ESD requires systemic thinking, interdisciplinarity and is strengthened through the contributions of all disciplines. As with any transformative societal and technological shift, new questions arise when educators are required to venture into unchartered waters. Research has led to some interesting findings concerning digital literacies in the K-12 classroom. One finding is that a great deal of digital media learning is happening outside the traditional classroom space and is taking place in the afterschool space (Prensky, 2010). Understanding the nature of learning in the afterschool space and bridging the current divide between formal schooling and the learning happening online is critical to the establishment of core ESD values and skills, namely ethical online communities and the development of respectful, tolerant global digital citizens.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....