A Test of Media Literacy Effects and Sexual Objectification in Advertising

Building on past research, a media literacy video demonstrating how women are sexually objectified in the media was found to have significant effects on cognitive, attitudinal, and behavioral responses to ads containing objectifying images of women. As expected,females had uniformly negative responses to the ads after watching the video compared to women who did not watch the video. Contrary to previous research, however, the treatment had no effect on males' perceptions. In other words, men were no more likely to identify sexualized ads involving women, and the intervention had no influence on men's feelings toward those portrayals (Aad), the ad's sponsor (Ab), or purchase intention. Overall, the findings support a media literacy effect and a gender effect that should be considered by advertising executives and in any media literacy component pertaining to sexualized images of women in advertising.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.