Media Literacy Interventions: What makes them Boom or Boomerang?

This study advances research on media literacy by comparing the effectiveness of two versions of a media literacy intervention over time. Participants (156 children in 4th or 5th grade) were randomly assigned to one of two treatment groups or a control group. Both treatment groups were exposed to an instructional intervention designed to reduce the negative effects of media violence. One of the groups was given an additional cognitive activity immediately following the instructional intervention. Participants in all 3 groups had their aggressive tendencies measured at 4 points in time. Results indicate that when the children participated in a cognitive activity after receiving the media literacy intervention, they experienced an immediate reduction in willingness to use aggression after exposure to violent media. However, the same media literacy intervention without the cognitive activity led to an increase in willingness to use aggression. Our longitudinal results indicate that children receiving an intervention without a cognitive activity might also remain more willing to use aggression over time.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.