Youth, Media, and Justice: Lessons from the Chicago Doc Your Bloc Project

The article explores the media literacy in Chicago, Illinois. It presents documents that tackle on collaborative media project between teachers and students at the Lawndale/Little Village School for Social Justice (SOJO) in the country. It highlights the story of Little Village high school related to the construction of its high school curriculum. It mentions that the social justice high school will not stand without the efforts of community members and school staffs. The SOJO staffs coordinates with the teachers and students at the East Oakland Community High School (EOC) in California regarding how they develop their concept of critical literacy practical. The concept and the analytical framework of the project are presented.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.