Association of Various Components of Media Literacy and Adolescent Smoking

Objective: To determine which specific aspects of media literacy were most strongly associated with smoking outcomes. Methods: Students at a public high school responded to cross-sectional survey items measuring smoking outcomes, components of media literacy, and other variables. Results: Of the 1211 participants, 19% were current smokers (N = 216) and 40% of the nonsmokers (N = 342) were susceptible to smoking. In the adjusted models, current smoking was most strongly related to representation-reality domain items, but susceptibility to smoking was associated with each of the media literacy domains. Conclusion: Varied relationships exist between individual facets of media literacy and smoking outcomes.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.