Representations of critical media literacy in the film Pump Up the Volume

The article talks about the representations of critical media literacy in the film "Pump Up the Volume," starring Christian Slater. The main character of Hard Harry can be seen as using the medium of radio to launch a profound critique of school policy through his engagement with the guidance counselor. His use of the memo involves two readings, a literal one and a critical one. Harry's hardcore listeners also engage in critical media practices by translating his message into recognizable oppositional practices. The main student-initiated critical moment occurs when a student taps into the school's public address system and plays a remixed tape of the guidance counselor being interviewed on the phone by Harry.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.