Deliberative Learning: An Evaluative Approach to Interactive Civic Education

This study incorporates the perspective of deliberative democracy in proposing a framework for evaluating relationships between civic education and political development. Findings support a conception of deliberative learning as a process in which interactive curricula result in the diffusion of discursive inclinations to families and peer groups. These orientations, in turn, foster receptivity to future opportunities for learning through news attention and primary-group discussion. Data were derived from an evaluation of high school curricula taught in conjunction with the 2002 election. Participation in deliberative instruction predicted the following behaviors one year later: news attention, issue salience, political discussion with parents and friends, size of discussion network, willingness to disagree and to listen to opponents, and testing out opinions in conversation.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....