Producerly Texts: Implications for Language in Education

The repertoire of skills and experiences learners bring to learning language and literacy is rapidly growing due to widening global television and telecommunications access. One consequence of young people interacting with multimodal media for significant portions of their waking hours is that, where educators once made use of learners' reading-and-writing-with-print experiences to construct and support learning activities, learners now come to learning with a broader range of electronic and televisual literacy skills in which to frame and upon which to build instruction. This paper examines those features of televisual and electronic texts, especially those features shared and/or hybridised between television and the Internet, and puts forth a working definition of 'producerly texts' -- akin to Barthes' 'writerly' texts. How we read electronic texts and the implications of this 'producerly' activity for language in education is discussed.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.