Holistic Media Education: An Assessment of the Effectiveness of a College Course in Media Literacy

The general purpose of this study was to test the effectiveness of a college course in media literacy. Specifically, the course took a holistic approach to media literacy and was designed to heighten college students' awareness of media structures, content, and impact, as well as to encourage students to become more critical/informed participants in the media environment. A pre-test, post-test, control group post-test only, quasi-experimental design was employed to assess the effectiveness of this approach to media literacy education. Overall, students' responses produced significant differences between the control group and the experimental groups' post-test scores on most (but not all) dependent measures. The implications of these results and suggestions for future research were discussed.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.