Making Movies Matter or Whatever Happened to the Sabre-Tooth Curriculum?

This paper argues that media education has developed its own orthodoxies that are preventing it both from addressing the realities of the media as they exist today, and from being taken seriously by policy-makers. The example of Making Movies Matter, the 1999 report of the Film Education Working Group, shows how a policy-making ‘window’ can be exploited, not only to make new arguments for media education, but also to construct new frameworks for teaching and learning. The report had also provided the British Film Institute with a new agenda for UK-wide activities designed to develop education about the moving image media. A version of this paper was originally presented at the Summit 2000 conference in Toronto, Canada, in May 2000.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.