Critical Media Literacy and Transformative Learning

The media has a powerful influence on all of us, and has been discussed by critical media literacy scholars largely in K-12 settings. This article explores how, and to what extent, adult educators can draw on popular culture and entertainment media to develop critical media literacy and to facilitate transformative learning around diversity and equity issues, primarily in adult higher education classroom-based settings. It presents a cross-case analysis of the findings related to critical media literacy and transformative learning of three research studies of adult learners and the role of media in higher education around: the notion of pleasure, finding alternative narratives, expanded thinking about marginalized "Others" and hegemonic processes, and new insights through facilitated discussion.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.