Critical Media Pedagogy: Lessons from the Thinking Television Project

This article examines the results of a 4-year long student-based media education project entitled "Thinking Television." This project focuses on interrogating the cultural terrain of contemporary television and developing an alternate vocabulary with attention paid to issues of multiculturalism and popular culture. Students in a media research class were simultaneously exposed to literature in critical/cultural studies and were asked to develop television show proposals. The findings from the "Thinking Television" project allow us to re-think issues of critical media literacy and television criticism. We raise questions about the limits of critical media literacy and those of identity formation in an information society These two concerns are then tied into our central concern which is of the disjunction between production and theory and the creation of alternate pedagogies of media education.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.