Limiting the Effects of the Media on Body Image: Does the Length of a Media Literacy Intervention Make a Difference?

This study examined whether or not the length of a media literacy intervention had an impact on awareness of sociocultural ideals, internalization of sociocultural ideals, and body dissatisfaction. Fifty-four traditional-aged undergraduate females were assigned to a control condition (25.9%), a video only condition (22.4%), a short-term single session intervention condition (22.4%), or a long-term multi-session intervention condition (29.3%). The long-term intervention did decrease body dissatisfaction and both the short- and long-term intervention conditions decreased internalization of sociocultural ideals. It appears that longer term media literacy interventions have more potential to reduce body dissatisfaction than shorter term media literacy interventions and both short- and long-term media literacy interventions reduce internalization of socio cultural ideals.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.