La formación en la cultura audiovisual. Un taller de cine como propuesta pedagógica

Firstly, in this paper, we analyze to what extent families, schools and media may be concerned about audiovisual education. Secondly, some contents on audiovisual education are suggested in order to achieve the two main goals proposed: The development of critical viewing and promoting higher quality in audiovisual productions. Finally, we describe a concrete educational programme in the context of a cinema workshop in Navarre, Spain, known as "Los superocho," offered to early-adolescents and adolescents for the last 4 years.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....