Media Literacy in Journalism/Mass Communication Education: Can the United States Learn from Sweden?

Exploratory studies were conducted in the United States and Sweden in the spring and autumn of 2004 to determine how faculty in journalism/mass communication programs acknowledged and conceptualized media literacy both as a teaching tool and educational concept. The Swedish participants' feedback was markedly different from U.S. academics' in terms of acknowledgement and conceptualization of media literacy. Conclusions drawn may help clarify media literacy's intentions as both a curricular benefit and new teaching tool for programs of journalism/mass communication/media in the United States. Comparisons also provide a base for future rigid exploration into this topic.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.