Teaching and Reading the Millennial Generation Through Media Literacy

The article discusses how teachers can integrate media literacy practices adopted by students into literacy education curricula. The authors note how the spread of digital technology has affected millenials, youth who have been raised amidst and influenced by information communication technology (ICT), and discuss criticism of academic achievement by students in the 21st century. They suggest restriction of Internet activities in schools decreases student interest, engagement and motivation and recommend schools integrate Internet and multimedia texts into curricula. The Text, Audience and Production (TAP) model for media literacy is presented as a way to help students comprehend and evaluate media texts. A multimedia lesson on the ocean liner Titanic is presented as an example.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.