Practical Guidelines for Learning Object Granularity from One Higher Education Setting

In considering the granularity of learning objects, one might be reminded of the cliché of the student who approaches her professor with the question, "How long does my paper have to be?" and the professor's response of, "Long enough to cover the topic and short enough to be concise." While learning object granularity has implications for both reusability and the development, specific decisions related to granularity are governed by the organizational context in which the learning objects are developed. It is a widespread hope that learning objects created in one organizational context will be routinely incorporated into different contexts. At present, it is the immediate organizational context of a learning object initiative that holds the most promise for addressing specific granularity issues such as the proportion of content relative to practice and assessment, the specific size limits of content, practice, and assessment, and heuristics for comparing time length of text with time length of various other media types (e.g., video, audio, and interactive media) in the implementation of content, practice, and assessment sections.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.