Practical Guidelines for Learning Object Granularity from One Higher Education Setting

In considering the granularity of learning objects, one might be reminded of the cliché of the student who approaches her professor with the question, "How long does my paper have to be?" and the professor's response of, "Long enough to cover the topic and short enough to be concise." While learning object granularity has implications for both reusability and the development, specific decisions related to granularity are governed by the organizational context in which the learning objects are developed. It is a widespread hope that learning objects created in one organizational context will be routinely incorporated into different contexts. At present, it is the immediate organizational context of a learning object initiative that holds the most promise for addressing specific granularity issues such as the proportion of content relative to practice and assessment, the specific size limits of content, practice, and assessment, and heuristics for comparing time length of text with time length of various other media types (e.g., video, audio, and interactive media) in the implementation of content, practice, and assessment sections.

Tilaa painettuja esitteitä ilmaiseksi

Klikkaa kuvaa avataksesi tilauslomakkeen

Uudet tehtävät

uuden_vuosikymmenen_uutiset_2
Miten 20-luku alkoi sata vuotta sitten? Tutustu suomalaiseen elämään...
kirjapainopalikka2_1300x919_150res-768x1086
KIRJAPAINOPALIKKA YHDISTÄÄ PAINETUN SANAN HISTORIAN JA KUVATAITEEN ...
kumppanuus
Kuluttajalla on aina oikeus tietää, milloin häneen yritetään vaikuttaa...
Videosarja sananvapaudesta
Suomen PEN – Finlands PEN on vuonna 1928 perustettu kirjailijoiden...
Mielen kuvittajat
Katse on ihmisen yksi keskeisimmistä aisteista, joilla maailmaa havainnoidaan....