Designing Centers of Expertise for Academic Learning Through Video Games

Schools appear to be facing a crisis of engaging secondary students in meaningful learning. Many are recognizing that the learning principles embodied in computer and video games reflect the best theories of cognition, yet are underutilized as an educational resource. This article suggests an alternative model for game-based learning outside of schools. Drawing on case studies of youth participating in a year-long program, it describes an approach to bridging learners' identities in and out of school through historical simulation computer games situated within a community of practice of game experts. Participants developed both academic skills and productive identities as consumers and producers of information through these cases. We propose a model of centers of expertise, learning programs that seek to foster and develop new media literacies with pay off in schools and that lead to new identities outside of school as well.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.