Why Do They Hit the Headlines?: critical media literacy in the foreign language class

This paper reports a project aimed at the development of critical media literacy and language awareness by a group of Irish university students through the application of critical discourse analysis (CDA) tools in their Spanish language class. The participants were assigned various reading activities in which they had to reflect on the social representations conveyed by different press articles on immigration. They subsequently expressed their opinions in a classroom debate and a final written task. As a result, their awareness of the social implications of linguistic choices increased significantly. Assessment also showed a deeper understanding of immigration matters both in Spain and Ireland, and a clearer perception of their own stances on these issues.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.