Computers, the media and multicultural education: seeking engagement and political literacy

This paper meshes Carr's research on media literacy with Porfilio's research on computer literacy, with both of these areas being focused on the central notion of social justice within a multicultural society. Both researchers teach pre-service teachers, and have an interest in extending multicultural education, which often equates, overlaps with, and complements intercultural education. The key issue probed throughout this paper relates to the potential for (critical) multicultural education to take place in and through attempts to inculcate a media and computer literacy that surpasses simplistic notions of tolerance, respect and basic knowledge of the 'Other'. The research underscores the need for formal and informal approaches to inculcating media and computing literacy in the classroom, which, ultimately, support a more robust critical multiculturalism in schools.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.