I Noticed More Violence: The Effects of a Media Literacy Program on Critical Attitudes Toward Media Violence

The association between media literacy and media ethics is discussed in this essay, and data gathered from a media literacy study with 93 public school 6th-grade students are presented. The study details the introduction and evaluation of a media literacy program that was intended to encourage learning and critical thinking about media violence, using a selection of "high-risk" portrayal factors as a foundation. Statistical comparisons between preprogram and postprogram responses and between those participating and those in a control group show some increases in the comprehension of key concepts used in the study of media violence and critical thinking about the topic. Open-ended responses also demonstrate enhanced sophistication in analyzing media violence after participating in the program.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.