Action heroes and literate sidekicks: Literacy and identity in popular culture

The author examines the concern in the United States that popular culture's representations of people and their actions will influence the identities and actions of adolescents, and he questions why literacy teachers and scholars have not examined more closely the ways in which reading and writing are presented in popular culture. He notes that it is rare for teachers to discuss popular culture's role in shaping adolescents' perceptions of literacy practices and their own role as writers and readers. He cites examples of people reading or writing in television programs or films and examines how they reflect society's common assumptions about literacy and identity in terms of social status, cultural power, and personal relationships.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.