The Selection of Communication Media as an Executive Skill

Effective manager communication has traditionally been associated with activities such as using the right words to describe something or careful reading and listening. Lengel and Daft argue that choosing the right medium to send or receive a message is also critical in successful communication. The concept of "richness" is used to link media characteristics to message characteristics. Communication patterns show that a rich medium like face-to-face should be matched with nonroutine,difficult-to-understand messages. A lean medium such as the written memo is best used for routine messages. Failure to make these matches leads to communication misunderstanding. Research findings show a relationship between sensitivity to media richness and executive job performance. Six rules are offered to help executives sharpen their media selection skills, as well as a model that can be used in guiding media selection for day- to-day communication.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.