Emergent Media Literacy: Digital Animation in Early Childhood

This paper outlines a research project in which three- and four-year-old children in one nursery engaged with editing software to create short animated films. Research questions were related to the knowledge and understanding of multimodal texts that the children developed in the activity, the skills they demonstrated in undertaking the animation work and the implications for curriculum development. Qualitative data were collected over the period of an academic year as children were observed (using fieldnotes and video camera) planning and producing the films. This paper analyses some of the knowledge and understanding of multimodal texts developed throughout the project and suggests that early childhood educators need to understand the nature of new authorial practices if they are to provide appropriate scaffolding for children's learning in the new media age.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.