Factual and Evaluative Approaches to Modifying Children's Responses to Violent Television

An experiment with 5-7- and 10-12-year-old children compared 2 approaches to mediating children's violent television viewing. Factual mediation provided children with facts about a violent program's production techniques. Evaluative mediation provided negative evaluations of the program's characters. The findings revealed that evaluative mediation was the most effective strategy for promoting positive outcomes, particularly for younger children. Factual mediation had either no effect or increased some children's vulnerability to media violence. The implications of these findings for developing mediation strategies and media literacy programs are discussed.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.