Bringing the Outside in: One Teacher's Ride on the Anime Highway

This article presents information on the author's attempt to learn about anime, which is an art form that includes all the genres found in cinema or literature, from heroic epics and romance to science fiction and comedy. As with most literacy activities, anime has codes, conventions and tools that take on specific meanings when used by its devotees. The author's students demonstrated the pervasive influence this art form has on students. These out-of-school literacy practices opened the author's eyes to a world full of rich and complex communication strategies that far surpassed the linear expectations of print text often presented in the classroom.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.