Transforming student engagement through documentary and critical media literacy.

Young people entering college today have grown up in a multimedia environment, yet the classroom they most often encounter reflects nineteenth-century pedagogy. This paper explores the paradigm shift that is making documentaries more widely accessible for use in the classroom; describes a pedagogical strategy for connecting a critical media literacy 'reading' of documentaries with more traditional reading of written texts; investigates the effectiveness of this method to engage students through critical media literacy in ways that encourage transformation. Effectiveness was measured in a voluntary, self-reported questionnaire, emailed to students after the semester they took Introductory Sociology. Students in the sample favored the use of documentary films in the classroom, reported seeing connections between assigned readings and films, and said that because of the films they were more able to grasp core sociological concepts.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.