Media literacy and communication rights: Ethical individualism in the new media environment.

The dominant discourse of media literacy policy espouses an ethical individualism within the digital media environment in which the source of moral values and principles, and the basis of ethical evaluation, is the individual. In this perspective, even vulnerable citizens such as children and young people, who tend to be in the vanguard of new media adoption, are required to negotiate the risks and opportunities of the online world with diminishing degrees of institutional support from trusted information sources. Noticeably absent from this discourse is any consideration of the notion of communication rights. Examining an alternative conceptualization of media literacy identifies it as a fundamental human right as important as other forms of literacy. Examining some of the ethical challenges that citizens now face in the digital world, the article argues that a rights-based framework is required to address the challenges posed for media literacy education.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.