Exploring ways to enhance permanent and collaborative learning by reusing online digital content.

Starting from two experiences focused on exploring ways to direct permanent and collaborative learning using digital content, we outline ways of learning that are fed by the Internet's culture of participation. The first experience is based on the content produced for various Summer Courses at the University of the Basque Country in San Sebastián, Spain, and is directed at enriching participants’ learning process. The second experience is set within the context of reusing the digital cultural content available on the Internet and aims to offer narrative channels that direct the construction of shared meaning from various sources. In both cases, we put our primary focus on searching for the dynamics and spaces that encourage participants to approach content from an active, questioning and transformative perspective.

Media Literacy Research Index

The purpose of this index is to bring together and promote international media literacy and media education research. The index is updated regularly, and you can also inform us about missing research via e-mail. Information presented here is all openly available in the Internet. Accessing full articles may require permission from the publisher.

Please, report to us if there is a malfunctioning link or if the information presented in the index is incorrect.

Medialukutaidon ja mediakasvatuksen viitetietokanta

Viitetietokannan tarkoituksena on tehdä näkyväksi medialukutaitoa ja mediakasvatusta käsittelevää tutkimusta. Tietokantaan on koottu yhteen kansainvälistä aiheita käsittelevää tutkimusta. Tietokantaa päivitetään säännöllisesti. Voit myös täydentää tietokantaa toimittamalla puuttuvan tutkimuksen tiedot sähköpostitse. Tietokannassa esitetyt tiedot ovat vapaasti saatavilla Internetissä. Kokonaisten artikkelien lukeminen saattaa edellyttää lupaa kustantajalta.

Ilmoitathan sähköpostitse, mikäli jokin linkki ei toimi tai esitetty tieto on väärin.